Haber

Belçika İsrail’e yaptırım talebinde bulundu: ‘Gazze’deki saldırılar soruşturulmalı’

Belçika Başbakan Yardımcısı Petra De Sutter, İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanları nedeniyle yaptırım uygulanmasını talep etti.

Reuters’in haberine göre Nieuwsblad gazetesine konuşan De Sutter, Belçika hükümetine İsrail’e yaptırım uygulama kararı alması ve Gazze’deki hastaneler ile mülteci kamplarının bombalanmasıyla ilgili soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

‘SAVAŞ SUÇLARININ AB TOPRAKLARINA GİRİŞİ YASAKLANMALI’

“İsrail’e yaptırım zamanı geldi. Bomba atmak insanlık dışıdır” diyen Başbakan Yardımcısı, “İsrail’in uluslararası ateşkes çağrılarını umursamadığı açık.”

De Sutter ayrıca Avrupa Birliği’ne (AB) de çağrıda bulunarak, İsrail ile daha iyi ekonomik ve siyasi iş birliğini amaçlayan anlaşmanın derhal askıya alınması gerektiğini söyledi. De Sutter ayrıca işgal altındaki Filistin topraklarından gelen eserlerin ithalatının yasaklanmasını da önerdi ve şiddet uygulayan yerleşimcilerin, savaş suçlarından sorumlu politikacı ve askerlerin AB topraklarına girişinin yasaklanmasını talep etti.

‘HAMAS’A PARA SAĞLAYANLARA YAPTIRIM UYGULANMALIDIR’

Bombalamaların soruşturulması ve Hamas’a giden paranın kesilmesi için Belçika’nın Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sağlanan fonun artırılmasını da talep eden Başbakan Yardımcısı De Sutter, “Bu bir terör örgütüdür. Terörün maliyeti vardır; Hamas’tır” dedi. Türkiye’ye para sağlayan şirket ve kişilere yaptırım uygulanmalı” dedi. (DIŞ HABER)

didimajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu